Studie: Srovnání poptávky po tech pracovnících v Evropě. O které dovednosti je nejvyšší zájem?

24. 7. 2023

Pokud pracujete v technologickém odvětví, určitě máte rádi čísla a data, která si můžete dávat do souvislostí. Pokud zrovna hledáte práci a přemýšlíte i o práci v zahraničí, věříme, že pro vás bude tato studie ještě cenější. Náš partner, společnost CompTIA, zkoumal trendy v náboru technických pracovníků ve 11 evropských zemích a zesumarizovala je pro vás do přehledných tabulek.

Studie byla vypracována na základě analýzy dat z inzerátů pracovních míst ze strany zaměstnavatelů, která byla shromážděna a agregována společností Lightcast. Jde tedy o aktuální data zpracovaná v Q2 2023, vycházející převážně z dat Q4 2022. Hlavním cílem studie je poskytnout užitečné informace pro zaměstnavatele, uchazeče o práci, ekonomické a pracovní agentury, politiky, média a další subjekty.

Podle studie jsou nejvíce žádaní techničtí pracovníci v Praze a Brně, kde se nachází největší koncentrace pracovníků v technologickém sektoru. Nejoblíbenějšími oblastmi poptávky jsou Software Developers, Programmers and Web, Systems Analysts and Cybersecurity, Network and Systems Admin and Technicians a IT Support Specialists and Technicians.

Z uvedených čísel lze vyčíst, že poptávka po technologických pracovnících v České republice je stále vysoká, a to zejména v hlavním městě Praze a dalších významných městech jako je Brno, Ostrava, Olomouc, atd. Pro tech pracovníky je tedy klíčové zaměřit se na některé klíčové oblasti, jako jsou vývoj softwaru, analýza systémů a kybernetická bezpečnost. Zajímavé je, že 40 % inzerátů v České Republice požaduje zkušenosti pracovníků v oboru 0-2 roky, čili je poměrně snadné do tohoto odvětví vstoupit jako nováček.

Kromě České republiky studie poskytuje také srovnání s jinými evropskými zeměmi. Nejvíce pracovních inzerátů v technologickém sektoru bylo zaznamenáno v Nizozemsku, Polsku, Francii, Německu a Itálii. Naleznete zde konkrétní srovnání poptávky po tech pracovnících skrze oblasti a jednotlivé země.

Pro technologické pracovníky je tedy v současné době velmi příznivá situace, protože poptávka po jejich dovednostech je v České republice i v Evropě vysoká. Zaměření na klíčové oblasti, jako jsou vývoj softwaru, analýza systémů a kybernetická bezpečnost, může vaši šanci na získání atraktivních pracovních míst. Další možností, jak se odlišit od ostatních uchazečů, je samozřejmě vzdělání, které se vám bude hodit pro úspěšnou kariéru v této dynamické a rostoucí oblasti. Celou studii včetně tabulek a srovnání jednotlivých zemí naleznete zde.

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa