Jak si říct o přidání? A je inflace dobrý důvod pro zvýšení platu?

23. 3. 2023

Kdy je správná doba říct si o zvýšení platu? Období růstu cen se nabízí jako ideální doba se skvělým argumentem v podobě inflace. Ale pozor, neměli bychom se spoléhat jen na inflaci. V první řadě v době inflace nemusí být firma v dobré kondici, ale především je to vnější vliv, který nemá nic společného s vaším výkonem, dovednostmi a přínosem pro firmu. 

Určitě je důležité, abychom se nechtěli spokojit s tím, co máme, a uměli si říct o zvýšení platu, pokud si to zasloužíme. Cítíte, že váš přínos pro firmu se zvyšuje, ale nejste za to patřičně ohodnoceni? Následující tipy vám pomohou, jak si říct o zvýšení platu s citem a hlavně úspěchem. 

Dbejte na své kvality a výkonnost 

Před tím, než si řeknete o zvýšení platu, je důležité, aby vaše výkony odpovídaly platu, který si žádáte. Proto si dejte záležet na tom, abyste byly úspěšní v tom, co děláte. Pracujte, vyvíjejte se a nebojte se ptát svých nadřízených na zpětnou vazbu. 

Připravte si argumenty 

Přemýšlejte o tom, co byste chtěli říct svému nadřízenému, když budete žádat o zvýšení platu. Připravte si seznam důvodů, proč si zasloužíte více peněz. Tyto argumenty by měly být založeny na vašem výkonu, schopnostech, zkušenostech, certifikacích a znalostech. Zvažte, jakou přidanou hodnotu přinášíte do firmy.  

  • Není od věci udělat si malý průzkum trhu. Zjistěte, jaký je průměrný plat pro vaši pozici v daném odvětví. To vám pomůže stanovit realistickou částku, o kterou byste mohli žádat.  
  • Pokud jste za poslední dobu získali více odpovědnosti, tak to je dobrý argument pro žádost o zvýšení platu. Ukažte, že jste připraveni na to, abyste měli více zodpovědnosti a zvládli ji. 
  • Připravte si také plán rozvoje, který ukazuje, jak se chcete dále rozvíjet ve své kariéře a jakým způsobem by vám mohlo zvýšení platu pomoci v dosažení vašich cílů. 

Komunikujte s respektem a profesionalitou 

Když budete mluvit s nadřízeným o zvýšení platu, buďte zdvořilí a profesionální. Vyjadřujte se s respektem a dbejte na to, aby všechny vaše výroky byly opodstatněné a uváděny s pečlivostí. Buďte si jisti sami sebou a vaší prací, ale zároveň se snažte zachovat dobré pracovní vztahy. 

Teď stačí se jen odhodlat. Využijte pravidelné schůzky s nadřízeným nebo jej požádejte o schůzku, kde byste rádi probrali vaši budoucnost ve firmě. Nezanedbejte přípravu a především buďte sami o sobě přesvědčeni, že si zvýšení platu zasloužíte! 

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa