Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.

Rozumím

Programming

Nabízíme komplexní kurzy populárních programovacích jazyků, které jsou žádané na trhu práce. Prozkoumejte je a vyberte si ten pravý.

Programming

Více informací o Programming

Přehled kurzů

BASH Shell

Kód školení Název kurzu Délka kurzu Popis školení
BASH1 Shell Scripting 5 dní Detail
BASH2 Advanced Shell Scripting 5 dní Detail

Perl

Kód školení Název kurzu Délka kurzu Popis školení
PERL1 Perl Programming 4 dny Detail

Python

Kód školení Název kurzu Délka kurzu Popis školení
PYT1 Python programming 4 dny Detail

React

Kód školení Název kurzu Délka kurzu Popis školení
REACT React 2 dny Detail

Swift (iOS)

Kód školení Název kurzu Délka kurzu Popis školení
SWIFT Swift (iOS) 3 dny Detail

Visual Basic

Kód školení Název kurzu Délka kurzu Popis školení
VSBFB Visual Basic for Applications 5 dní Detail

Bash: Série videopřednášek

Uživatelům bash (Bourne Again SHell) doporučujeme shlédnout sérii videí s odbornými a zábavnými přednáškami Lukáše Bařinky.

Video Téma Popis
BASH A STRUKTUROVANÉ PROGRAMOVÁNÍ

Přednáška se zabývá zoufalými situacemi, kdy potřebujete přehledně programovat v prostředí bash. Pro psaní přehlednějšího kódu jsou k dispozici skripty, aliasy a funkce. Pro psaní nepřehlednějšího kódu pak příkaz eval (evil?). Těmto konstrukcím a jejich použití je věnována tato přednáška. Pokročilí uživatelé se dozví, jak se vypořádat s neexistencí výstupní hodnoty funkce nebo s parametry volanými odkazem.

PÁR ZÁLUDNOSTÍ Z VÝUKY SHELLU Výuka je v ideálním případě obohacující i pro vyučujícího. Na tomto workshopu se seznámíte s některými záludnostmi shellu a dalších nástrojů, na které jsem narazil při výuce.
  BASH A MARIO BROS. Tématem přednášky bude shrnutí používání rour (pipe) v shellu (konkrétně v bash). Začneme u standardních vstupů ve výstupů procesu a jejich přesměrování (pro začátečníky). Skončíme pak u substitucí procesů, pojmenovaných rour a u koprocesů (pro pokročilé).
  JAK SI PŘIZPŮSOBIT BASH Bash nabízí celou řadu možností, jak si jej přizpůsobit. Od proměnných přes nastavení (set) až k volbám (shopt) a funkcím. Některá nastavení jsou užitečná při interaktivní práci, jiná zase při skriptování. Přednáška se zabývá těmito možnostmi a jejich použitím v konfiguračních souborech.
  SHELL FAQ Přednáška se bude snažit odpovědět na časté dotazy k shellu (bash): - Co je špatného na příkazu echo? - Je možné obnovit soubor, pokud již existuje už jenom otevřený file descriptor? - Je možné skript zkompilovat? - Jak je možné přizpůsobit bash? - Jak naskriptovat změnu/zadání hesla programům, které ignorují stdin (např. telnet, passwd)? - Jak pracovat s XML nebo JSON daty? - Je možné sledovat události na FS? - Jak definovat a pracovat s polem (jak jej kopírovat)? - Lze zpracovat zvlášť stdout i stderr pomocí roury?
  BASH A ZPRACOVÁNÍ TEXTŮ Možnosti bashe pro zpracování textů. Umíte to, co pomocí nástrojů jako tr, grep, sed, awk, také přímo v bashi?
  SKRIPT.SH - PŘEPÍNAČE A ARGUMENTY Přepínače a argumenty v shell skriptech. Struktura parametrů při volání skriptu, typy přepínačů a jejich zpracování, zpracování libovolného počtu argumentů. Typické problémy parametrizace skriptů a jejich řešení v shellu.
  

BASH: JEMNÝ ÚVOD DO MAGIE 1

BASH: JEMNÝ ÚVOD DO MAGIE 2

Jak bash interpretuje vstup a co se může/musí stát, než se nakonec spustí příkaz.
  DARKTABLE A TROCHU TOHO OKOLO Představení SW pro úpravu fotek Darktable. Praktická ukázka jeho použití spolu s vysvětlením některých základních pojmů, které je dobré znát při úpravě fotek (např. expozice, Lab, histogram, bitová hloubka, RAW/JPEG, EXIF, kontrast, jas, sytost).
  JMÉNA SOUBORŮ V UNIXU

Co/kde/jak je jméno souboru v UNIXovém FS, co zajímavého může obsahovat a jak s takovými jmény souborů pracovat v shellu.

  ! (ZNAK VYKŘIČNÍK V BASHI)

Znak ! hraje v shellu (bash) poměrně velké množství různých rolí (např. historie, skripty, proměnné, logické a regulární výrazy, (rozšířený) globbing, návratový kód. Přednáška bude zaměřená na tyto různé aspekty shellu, především ve vztahu k tomuto znaku.