Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.
Mezi nejvyhledávanější programovací jazyky na dnešním trhu práce patří Java, C#, C ++, Objective-C, PHP, Python, Perl, Ruby a ASP.NET. HTML, CSS a JavaScript jsou základními stavebními kameny pro World Wide Web, takže i když nejsou technicky programovacími jazyky, patří mezi nepostradatelné dovednosti pro jakéhokoliv programátora.
Přednáška se zabývá zoufalými situacemi, kdy potřebujete přehledně programovat v prostředí bash. Pro psaní přehlednějšího kódu jsou k dispozici skripty, aliasy a funkce. Pro psaní nepřehlednějšího kódu pak příkaz eval (evil?). Těmto konstrukcím a jejich použití je věnována tato přednáška. Pokročilí uživatelé se dozví, jak se vypořádat s neexistencí výstupní hodnoty funkce nebo s parametry volanými odkazem.
Výuka je v ideálním případě obohacující i pro vyučujícího. Na tomto workshopu se seznámíte s některými záludnostmi shellu a dalších nástrojů, na které jsem narazil při výuce.
Tématem přednášky bude shrnutí používání rour (pipe) v shellu (konkrétně v bash). Začneme u standardních vstupů ve výstupů procesu a jejich přesměrování (pro začátečníky). Skončíme pak u substitucí procesů, pojmenovaných rour a u koprocesů (pro pokročilé).
Bash nabízí celou řadu možností, jak si jej přizpůsobit. Od proměnných přes nastavení (set) až k volbám (shopt) a funkcím. Některá nastavení jsou užitečná při interaktivní práci, jiná zase při skriptování. Přednáška se zabývá těmito možnostmi a jejich použitím v konfiguračních souborech.
Přednáška se bude snažit odpovědět na časté dotazy k shellu (bash): - Co je špatného na příkazu echo? - Je možné obnovit soubor, pokud již existuje už jenom otevřený file descriptor? - Je možné skript zkompilovat? - Jak je možné přizpůsobit bash? - Jak naskriptovat změnu/zadání hesla programům, které ignorují stdin (např. telnet, passwd)? - Jak pracovat s XML nebo JSON daty? - Je možné sledovat události na FS? - Jak definovat a pracovat s polem (jak jej kopírovat)? - Lze zpracovat zvlášť stdout i stderr pomocí roury?
Přepínače a argumenty v shell skriptech. Struktura parametrů při volání skriptu, typy přepínačů a jejich zpracování, zpracování libovolného počtu argumentů. Typické problémy parametrizace skriptů a jejich řešení v shellu.
Představení SW pro úpravu fotek Darktable. Praktická ukázka jeho použití spolu s vysvětlením některých základních pojmů, které je dobré znát při úpravě fotek (např. expozice, Lab, histogram, bitová hloubka, RAW/JPEG, EXIF, kontrast, jas, sytost).
Znak ! hraje v shellu (bash) poměrně velké množství různých rolí (např. historie, skripty, proměnné, logické a regulární výrazy, (rozšířený) globbing, návratový kód. Přednáška bude zaměřená na tyto různé aspekty shellu, především ve vztahu k tomuto znaku.