Začněte den s radostí a plní energie: 8 ranních návyků

27. 1. 2023

Každý to známe. Den začíná ve chvíli, kdy zazvoní budík. Někdy je vstávání příjemnější a někdy méně, ale jedna věc se nemění. Ráno udává, jak se bude den vyvíjet dál a jak se budeme cítit. Z toho důvodu byste měli být s ránem dobří kamarádi. Efektivní ráno může udat tón zbytku dne a pomoci vám být produktivnější a soustředěnější. Zde je několik tipů, jak si vytvořit správné ranní návyky:

  1. Vstávejte každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Pomáhá to regulovat přirozený cyklus spánku a bdění vašeho těla a může vám to usnadnit ranní vstávání.
  2. Naplánujte si den večer předem. Před spaním si udělejte seznam úkolů na další den a rozhodněte se, co potřebujete stihnout. To vám může pomoci cítit se ráno méně zahlceni a snáze se pustit do plnění úkolů.
  3. Dopřejte si co nejdříve trochu slunečního světla. Pobyt na slunci pomáhá regulovat váš cirkadiánní rytmus a může zlepšit vaši náladu a hladinu energie. Snažte se hned po probuzení strávit alespoň 15 minut venku nebo v dobře osvětlené místnosti.
  4. Ráno si zacvičte. Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení má řadu výhod, včetně zlepšení nálady, hladiny energie a kognitivních funkcí. I krátké cvičení vám může pomoci cítit se bdělejší a ostražitější.
  5. Snídejte zdravou snídani. Vynechání snídaně může později během dne vést k pocitu únavy a nízké hladině energie. Vyvážená snídaně, která obsahuje bílkoviny, celozrnné výrobky a ovoce nebo zeleninu, vám pomůže udržet si pocit sytosti a energie po celé dopoledne.
  6. Zkuste meditaci. Začít den několika minutami meditace vám může pomoci soustředit se a snížit stres.
  7. Stanovte si priority nejdůležitějších úkolů. Začít ráno nejdůležitějším úkolem může zvýšit vaši produktivitu a pomoci vám cítit se na začátku dne úspěšně. Zároveň pokud máte na seznamu úkol, do kterého se vám opravdu nechce, tak s ním začněte. Po jeho dokončení se budete cítit o dost lépe, než ho sunout před sebou celý den.
  8. Vyhněte se obrazovkám alespoň 30 minut po probuzení. Modré světlo vyzařované chytrými telefony a dalšími elektronickými zařízeními může potlačovat tvorbu melatoninu, což ztěžuje usínání v noci a ranní pocit bdělosti.

Zařazení těchto návyků do ranní rutiny vám pomůže začít den pozitivně a připraví vás na úspěch během celého dne. Nezapomeňte být k sobě trpěliví a dopřejte si čas, abyste si na tyto nové návyky zvykli. A jaké jsou vaše osvědčené návyky?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa