Zabbix 5.0: Svoboda a integrita monitorování

12. 5. 2020

Dnes vychází Zabbix 5.0 LTS. Nová verze přináší významná vylepšení v použitelnosti, zabezpečení a integritě.

Zabbix 5.0 je verze LTS (Long Term Support) s 5letou oficiální podporou. Kombinuje inovace a stabilitu a zahrnuje osvědčené funkce, představené ve vydáních Zabbix 4.2 a 4.4, které nejsou LTS, což z něj dělá skvělou volbu pro rozsáhlá podniková prostředí. Hlavní strategií, kterou tým Zabbix dodržuje, je co nejvíce zpřístupnit Zabbix. Jako open source a bezplatné monitorovací řešení, může být nyní Zabbix nasazen jak on-premise, tak přímo do cloudu. Je k dispozici na nejnovějších verzích platforem, kontejnerů a linuxových distribucí od RedHat / IBM, SUSE, Ubuntu. Na jedno kliknutí jej nasadíte také na Azure, AWS, Google Cloud, IBM / RedHat Cloud, Oracle a Digital Ocean.

Monitorovací nástroj Zabbix navíc poskytuje četné okamžité integrace se systémy messenger, ticketing a alerting. Nová verze rozšiřuje seznam podporovaných služeb a aplikací, které lze snadno monitorovat.

Seznamte se s některými novými funkcemi:

  • Automatizace a objevování: nová verze Zabbix přichází s vylepšenou funkcí automatizace. Do nové verze bylo přidáno automatické zjišťování hardwarových komponent, zdrojů souvisejících se systémem Windows a pokročilé zjišťování metrik Java.
  • Škálovatelnost: Uživatelské rozhraní Zabbix bylo optimalizováno pro zjednodušení monitorování milionů zařízení.
  • Nový monitorovací agent Zabbix dostane status „oficiálně podporovaný“. Nový monitorovací agent poskytuje pokročilé funkce pro nejnáročnější zákazníky a má komplexní využití. Je založen na architektuře pluginů se schopností sbírat metrická data pomocí různých metod a technologií. Zabbix má nyní nejpokročilejšího monitorovacího agenta na trhu.
  • Významná vylepšení zabezpečení: nová vylepšení zaručují, že všechny komponenty Zabbix komunikují bezpečným způsobem a také používají zabezpečené protokoly pro odchozí komunikaci, aniž by jakýmkoli způsobem ovlivňovaly výkon. Konfigurovatelné šifry a schopnost definovat černé listiny a bílé listiny pro metriky jsou zásadní pro ty, kteří používají Zabbix ve vysoce citlivých prostředích.
  • Komprese pro TimescaleDB: Komprese dat v časové řadě pomáhá zvýšit výkon a efektivitu a zároveň snížit provozní náklady.
  • Vylepšení použitelnosti: Nová verze je optimalizována pro široké obrazovky a také zavádí podporu pro UI moduly třetích stran, mimo jiné vylepšení UI Zabbix.

V oficiálním repozitáři repo.zabbix.com jsou aktualizace již dostupné.

Kurzy Zabbix

 

Kurz Zabbix User již  4. 6. 2020.

Využijte možnost zúčastnit se bezplatného webináře v termínu 29.5. (9:00 – 10:00) zaměřeného na novinky Zabbixu ve verzi 5.0. Registrujte se na edu@edutrainings.cz.

Nebo na Zabbix webináře, které jsou rovněž zdarma:

 • 15. 5. 2020 (14:00 – 15:00), registrujte se ZDE
 • 20. 5. 2020 (14:00 – 15:00), registrujte se ZDE

 

 

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa