Systém kreditů ITIL® aneb jak přejít na ITIL 4

19. 9. 2019

Systém kreditů ITIL® podporuje certifikační systém ITIL tím, že uznává vaši investici do certifikace ITIL. V současné době dochází k přechodu z ITIL v3 na ITIL 4. Jaká jsou doporučení pro kandidáty?

  • Pokud jste nováčkem v ITILu: Začněte s ITIL 4 Foundation
  • Máte již certifikaci ITIL Foundation (jakoukoliv verzi) a získali jste max. 6 kreditů, absolvujte ITIL 4 Foundation
  • Absolvovali jste ITIL v3 a získali jste více než 6 kreditů: Pokračujte ve své cestě ITIL v3 a nasbírejte 17 kreditů, které vám umožní absolvovat přechodový modul ITIL 4 Managing Professional
  • Jste ITIL Expert / Master: absolvujte přechodový modul: ITIL 4 Management Transition

 

Schéma ITIL v3
V rámci kreditního systému ITIL byla každé certifikaci ITIL přidělena specifická kreditní hodnota na základě její úrovně a složitosti obsahu. Po úspěšném dokončení jakékoli zkoušky ITIL uznané
v rámci tohoto programu je udělena certifikace a připojené kredity. Kredity získané prostřednictvím tohoto systému pak lze použít k získání úrovně ITIL Expert pro kterou je potřeba získat 22 kreditů.

Před absolvováním Managing Across the Lifecycle (MALC) je vyžadováno získání 17 kreditů k postoupení na úroveň ITIL Expert. Lze je získat v libovolném pořadí, jakmile dokončíte ITIL Foundation. A to absolvováním modulu ITIL Practitioner, nebo absolvováním modulů Intermediate (Lifecycle / Capability).

 

ITIL 4
Společnost AXELOS vydala ITIL 4 Foundation v únoru 2019, přičemž pokročilé úrovně by měly být uvolněny během roku 2019 a 2020. Certifikační schéma je v souladu s ITIL v3 a bylo zjednodušeno. Poskytuje odborníkům jasný směr, jak pokračovat v jejich cestě ITIL certifikace.

K získání označení ITIL 4 Managing Professional nebo ITIL 4 Strategic Leader musí kandidáti dokončit všechny moduly v každém proudu, přičemž ITIL Strategist je univerzálním modulem pro oba proudy.

 

 

ITIL v3 Foundation
Pokud kandidáti absolvovali ITIL v3 Foundation, doporučuje se absolvovat zkoušku ITIL 4 Foundation. V ITIL 4 Foundation je totiž velké množství nových materiálů, proto je nutná nová certifikační zkouška.

ITIL v3 Intermediate (3 nebo 4 získané kredity)
Kandidáti mají 2 doporučené možnosti přechodu na ITIL 4 a to v závislosti na tom, čeho chtějí v systému dosáhnout.

1) Kandidáti absolvují ITIL 4 Foundation a další modul ve své preferované oblasti zájmu, aby se stali se buď ITIL Specialist, Strategist nebo Leader.

2) Kandidáti jsou vyzváni k získání 17 kreditů ITIL v3 a stali se tak způsobilými k absolvování přechodového modulu ITIL 4 Managing Professional. Znamená to, že studenti budou nadále sbírat kredity v3, dokud nedosáhnou požadovaného počtu 17 kreditů. Pak jim bude umožněno absolvovat přechodový modul ITIL 4 Managing Professional. Zkoušky ITIL v3 budou ukončeny
v roce 2020.

ITIL Intermediate/Practitioner (6 nebo více získaných kreditů mimo ITIL Foundation)
Pokud kandidáti získali 6 kreditů v3 nebo více, je v jejich zájmu pokračovat ve shromažďování kreditů v3 a připravit se na přechodový modul ITIL 4 Managing Professional. Opět musí nasbírat 17 kreditů.

ITIL v3 Expert
Pokud se kandidáti chtějí stát ITIL Expertem, musí absolvovat přechodový modul ITIL 4 Managing Professional. Mají-li kandidáti zájem stát se ITIL 4 Strategic Leader, musí dokončit pouze modul ITIL 4 Leader Digital & Strategy. Jakmile dokončí oba moduly, mohou se přesunout k ITIL Master.

Držitelé dřívějších certifikátů ITIL
Některé dřívější certifikáty ITIL, které byly uděleny v předchozích verzích ITIL, lze použít pro vstup do stávajícího certifikačního systému. Další informace naleznete zde.

 

EDU Trainings nabízí rozsáhlé portfólium kurzů ITIL.

Nabídka kurzů

 

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa