Proč bychom měli hledat své „PROČ?“

28. 4. 2023

V poslední době se mi kupí telefonáty a e-maily od lidí, kteří si chtějí zvýšit svou kvalifikaci za pomoci státní dotace na vzdělávání. Protože jsme specialisté v oblasti vzdělávání a vizí našeho zakladatele je „Lepší dobře poradit než špatně prodat“, zaměřujeme se především na analýzu požadavků a motivaci lidí, kteří se na nás obracejí s žádostí o pomoc.

Poté, co si vyslechnu požadavky druhé strany, první otázka, která mě logicky napadne, začíná slovem PROČ? Jaká je motivace pro výběr školení, jaký účel sledujeme a co je cílem výběru. A v tomto okamžiku přichází aha moment, který do toho všeho vnáší mnohem více světla.

Totiž že standardně předpokládáme, že víme, co chceme. Máme informace a znalosti o tom, co chceme. Naše chování je ovlivněno naším úsudkem nebo naším vnímáním pravdy a na základě toho se rozhodujeme. Víme však, že ne všechna rozhodnutí dopadnou dobře.

Jak tedy můžeme zaručit, že naše rozhodnutí přinesou nejlepší výsledky z důvodů, které jsou zcela v naší moci? Logika říká, že klíčovými faktory jsou množství informací a dat, které získáme. Všichni jsme se však dostali do situací, kdy i přesto, že jsme měli k dispozici všechna data a dostali jsme všechny dobré rady, se něco pokazilo.

Chápeme, že i v mase dat a dobrých rad se pravděpodobně ztratí jeden malý detail, kvůli kterému věci neprobíhají tak, jak bychom očekávali. Tehdy se vracíme ke zdrojům informací a možná hledáme nové. Možná je třeba vzít v úvahu i další faktory, které leží mimo náš racionální, po informacích lačnící mozek.

Každý náš pokyn, postup nebo rada, výsledek, kterého chceme dosáhnout, začíná stejnou věcí: rozhodnutím. Rozhodnutím, jakým směrem se chci vydat a k jakému cíli mi to pomůže přiblížit se.

Ve vzdělávání obecně je to běh na dlouhou trať. Očekávaný výsledek (ať už v podobě zvýšení platu, povýšení, zvýšení kvalifikace, toho, že se stanete specialistou v oboru) nepřichází okamžitě. Je to proces shromažďování informací, analýzy dat, přijímání odpovědnosti postavený na rozhodnutí. Je to maraton, v němž neexistují zkratky.

Není možné být na týden někým jiným. Získáváte zkušenosti a odborné znalosti, které se získávají roky. Být špičkou ve svém oboru, to chce více než jedno školení. Chce to touhu. Rozhodnutí, že tento směr je moje cesta, a věnovat svůj čas, energii a peníze vzdělávání, praxi. Žádný rychlokurz vám nepomůže.

Skvělou zprávou je, že jste se rozhodli pro to něco udělat. Ať už s podporou grantu na vzdělávání, nebo investováním vlastních prostředků. Toto rozhodnutí bylo učiněno. Pokud tedy stojíte na křižovatce vzdělávání, zamyslete se nad těmito několika myšlenkami. Možná vám pomohou učinit rozhodnutí, které bude v souladu s vaším nastavením a skutečným chtěním. A co je důležité, aby bylo dosažitelné v rámci očekávání, která máte.

Odpovězte si na otázku „PROČ?“

Hledejte odpověď a ona si k vám najde cestu. Pomůže vám překročit sebe sama a být sám sebou. Důvěřujte sami sobě. Pak si sestavte seznam JAK a CO uděláte, abyste dokázali své PROČ. To platí pro každou oblast a učení je nikdy nekončící proces. Proto nespěchejme s rozhodnutím, čemu chceme věnovat svůj čas a energii.

Nic na světě vám nepřinese větší radost a štěstí, než když se ráno probudíte s myšlenkou, že jste si odpověděli na otázku PROČ. K této odpovědi se neustále vracejte. Pokud potřebujete pomoci s definováním svého PROČ, neváhejte mě kontaktovat.

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

anna.benadikova@edutrainings.cz

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa