Nejčastější otázky účastníků kurzu PRINCE2

5. 8. 2019

PRINCE2® (Projects IN Controlled Environments 2) je mezi projektovými manažery jednoznačně nejpopulárnější metodika, která zvyšuje efektivitu, rozšiřuje znalosti, poskytuje praktické návody a dovednosti potřebné pro úspěšnou realizaci projektů. Pomáhá s řízením projektů nejen projektových manažerům, ale i týmů.

Zeptali jsme se lektora kurzů PRINCE2 Jana Hospese na nejčastější dotazy účastníků školení.

 

 1. Kde se vzala metodika PRINCE2?
  Tato metodika byla vyvinuta na základě starší metodiky řízení projektů v oblasti informačních technologií zvané PROMPT II,
  kterou používala státní správa ve Velké Británii. V roce 1996 byla přejmenována na PRINCE2 a začala být používána více i v komerční sféře. Po jejím úspěšné adaptaci se z oblasti IT projektů rozšířila na projektové řízení obecně. 

 2. Jaké jsou výhody metody PRINCE2?
  PRINCE2 lze snadno přizpůsobit různým projektům a prostředí. Jedná se o jasně definovaný rámec s úlohami, odpovědnostmi, zásadami a procesy, které se snadno učí a používají. Metodika PRINCE2 je velmi flexibilní a její využívání rychle roste. V některých zemích je téměř povinné být certifikován v PRINCE2 jako projektový manažer, často kvůli požadavkům veřejného sektoru.

 3. Na jaké projekty lze metodiku využít?
  Metodika vám pomůže stejně dobře odřídit malé i velké projekty. Obrovskou výhodou je fakt, že je modulární a můžete z ní tak využít jen to, co má pro váš projekt smysl. PRINCE2 je technologicky i oborově neutrální. Je aplikovatelná na IT i NonIT projekty a skvěle funguje ve všech oborech, či průmyslových odvětví.
 4. Na co se soustředí update PRINCE2 2017?
  PRINCE2 2017 představuje první velkou aktualizaci od roku 2009. Cílem aktualizace PRINCE2 2017 nebylo měnit to, co funguje, ale doplnit ji o nové poznatky a ukázat příklady přizpůsobení metodiky. Proto byla zachována struktura metodiky. Najdete zde stále 7 Principů, 7 Procesů a 7 Témat. Nově byla doplněna řada agilních prvků a vyšší důraz je kladen na:
  • přizpůsobení metodiky praktickým potřebám
  • tailoring (adaptace projektu na konkrétní prostředí)
  • zřetelnější souvislost mezi tématy a principy
  • praktické uplatnění zásad řízení projektu s příklady, doporučeními a tipy
 5. Lze očekávat, že po updatu přijde další verze PRINCE3?
  V žádném případě nejde o první krok směrem k verzi PRINCE3. Metodika PRINCE2 vychází z původní metody projektového řízení PRINCE. Aktualizace 2017 nemění osvědčený model 7 Principů, Procesů a Témat projektového řízení. 
 6. Jaké je časové omezení certifikace PRINCE2?
  Základní úroveň PRINCE2 Foundation platí doživotně, což zatím žádná z dalších certifikací  nenabízí. Pro vyšší úroveň – Practitioner platí podobné zásady jako pro jiné certifikace, tedy že certifikaci je nutno po 3 letech obnovit.

Další dotazy k metodice PRINCE2 vám rádi zodpovíme na našem školení. Třeba na garantovaném kurzu PRINCE2® 2017 Foundation, který se koná již 12.8.2019 v Praze.

Přehled nabízených školení PRINCE2®

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa