Mají novoroční předsevzetí smysl? Rozhodně ano!

11. 1. 2023

Každým rokem si lidé dávají novoroční předsevzetí, které je motivují se změnit, naučit se něco nového a nebo naopak odnaučit. Nemusíme tomu nutně říkat předsevzetí. Ať už jde o jakýkoliv plán s cílem, který si přejete splnit v daném roce, je důležité si ho specifikovat a soustředit se na něj.

Společně se podíváme na to, jak si správně nastavit vzdělávací předsevzetí. Jako příklad si rozebereme cíl naučit se cizí jazyk.

Jako všechny cíle, i vzdělávací předsevzetí musí být:

Specifické

Naučit se cizí jazyk je velmi obecný cíl. V našem případě se budeme věnovat angličtině, protože ji potřebujeme při práci a cestování. Rádi bychom se zdokonalili hlavně v mluvení a psaní e-mailů s kolegy ze zahraničí. Abychom se dobře domluvili, potřebujeme dosáhnout úrovně B1. Měli bychom vědět přesně čeho chceme dosáhnout, abychom se nevydali nesprávnou cestou.

Měřitelné

Abychom dokázali v průběhu času hodnotit, jak se k cíli přibližujeme, musíme umět změřit pokrok. V našem případě můžeme hodnotit správnost, náročnost, slovní zásobu, výslovnost, gramatiku a další prvky psané a mluvené angličtiny. Měření pokroku nám dodává motivaci a upozorní nás, když je potřeba změnit způsob učení.

Dosažitelné

Zhodnoťte, kolik času můžete učení věnovat a jaké úrovně jste schopní za rok dosáhnout. Pokud si stanovíte nereálný cíl, brzy ztratíte motivaci a přestanete.

Motivující

Na druhou stranu by cíl měl být realistický a dostatečně motivující. Pokud si dáte jaké cíl naučit se něco, co už téměř umíte, motivací také ztratíte. Není na škodu nastavit si cíl mírně vyšší, než předpokládáte, že zvládnete. Budete po celou dobu motivovaní a když cíl nesplníte, stále se můžete zdokonalit více, než se slabým cílem.

Sledovatelné

Cíl by měl být také časově ukotvený. V případě novoročních předsevzetí počítáme, že na konci roku si vyhodnotíte, jak se vám podařilo cíl splnit.

 

Možná jste si nejednou pomysleli, že nastavit si správný cíl v oblasti, které sami zatím nerozumíte, bude obtížné. Máte samozřejmě pravdu. Pokud máte možnost nastavit si cíle s někým, kdo je v daném odvětví odborníkem, pak toho využijte.

V neposlední řadě kromě správného nastavení cíle je stěžejní na plnění předsevzetí pravidelně pracovat. Využijte vaši motivaci a v prvním měsíci si vytvořte rutinu. Pokud budete celý měsíc pravidelně cvičit, bude pro vás značně jednodušší v tom pokračovat po celý rok. Rovněž platí, že ve dvou se to lépe táhne. Pracujte na předsevzetích s kamarádem, školitelem nebo rodinou. Vzájemně se budete podporovat a motivovat a možná dosáhnete něčeho, co jste ani neplánovali. A právě proto mají novoroční předsevzetí smysl!

Jaké jsou vaše novoroční předsevzetí? Máte alespoň jeden cíl, který se týká vzdělávání?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa