Jaké soft skills si osvojit (nejen) do roku 2023?

17. 8. 2022

Doba se rychle vyvíjí a co platilo včera, nemusí nutně platit dnes. Máme co dělat, abychom tyto změny zvládali sledovat a reagovat na ně. Mluvím hlavně o získávání znalostí a dovedností, jelikož i ve vzdělávání je potřeba myslet do budoucna. A proto vám chci ukázat, na které soft skills byste se měli zaměřit v dalším roce a jak si je nejlépe osvojit.

Kromě takzvaných hard skills, tedy dovedností, díky nimž můžete vykonávat konkrétní práci, známe také soft skills, neboli měkké dovednosti. Mezi hard skills řadíme například znalost programování, marketingu nebo vaření. Mezi soft skills pak třeba práci v týmu, vyjednávání a prezentování.

Práci můžete za život několikrát změnit a s ní i potřebné hard skills, ale schopnost bravurně vyjednávat můžete využít v jakékoliv práci i v osobním životě. Pojďme se konečně podívat na ty nejdůležitější soft skills pro rok 2023.

1. Adaptabilita

Jak už jsem zmiňovala, svět se neustále mění a pokud v něm chcete umět chodit, musíte se umět přizpůsobit aktuální situaci.

Právě adaptabilitu jsem musela využít v době covidu v práci, kdy učebny, kde jsme pořádali IT vzdělávací kurzy, byly najednou prázdné. On-line byla samozřejmě jasná volba. Rozhodli jsme se školení přesunout do virtuální podoby a zaměřili jsme se na učení dovedností, které firmy potřebovaly v době covidu.

A jak si tuto dovednost osvojit? Nejlepším způsobem je trénink! Vystavujte se změnám, mějte záložní plány, pokud by došlo k nečekaným událostem, a simulujte si tyto situace. Časem zjistíte, že vás už žádná změna nezaskočí a budete připraveni rychle reagovat.

2. Time management

Umění dobře využít svůj čas je velmi důležité především pro nás ženy. Kromě vyhrazeného času na práci, na rodinu a děti, samy na sebe, bychom si měly také najít čas na kamarády a koníčky.

Nemám pro vás bohužel univerzální radu, jelikož každému z nás vyhovuje jiný přístup, který na druhé straně nemusí vyhovovat někomu jinému. Zamyslete se ale, které věci jsou zbytečné a nemusíte jim věnovat svůj čas.

Já osobně věnuji spoustu času práci (a často pracuji večer, když děti usnou). Ale když jsem s dětmi, tak se jim snažím věnovat v maximální míře. Najdu si čas také na čtení knih. Ne každý den se to podaří, ale netřeba se z toho hroutit. Je však dobré mít harmonogram, kterým se aspoň částečně řídím.

3. Kreativita

Kreativita je můj osobní favorit pro následující roky. Můžeme ji využít v každé situaci, kdy potřebujeme dojít k nějakému výsledku. Jak uspořádat rodinnou dovolenou? Jak dostat svůj produkt na trh? Jak se dostat na mou vysněnou pozici? Pro všechny tyto otázky využijete kreativitu.

K tomuto tématu doporučuji knížky od Austina Kleona “Kraď jako umělec” a “Ukaž, co děláš”, případně jiné cvičení na rozvoj kreativity.

Na závěr to za mě krásně shrnul Benjamin Franklin v citátu:

,,Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.” 

neboli: ,,Řekni mi to a zapomenu, nauč mě to a možná si to zapamatuju, zapoj mě a naučím se to.” Abyste si tyto soft skills dokázali osvojit, musíte je neustále využívat ve vašem životě. Věřím, že vám zmíněné dovednosti pomůžou nejen v profesním životě!

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa