Jak překonat strach a začít konečně čelit změně?

29. 9. 2022

Změn se bojíme mnohem častěji, než jsme si ochotni sami sobě přiznat. Ne vždy si ale uvědomujeme, čeho se přesně bojíme. Často víme jen to, že máme strach pokračovat.

Věci, které v životě chceme – ať už jde o zaměstnání, partnerský vztah, peníze, dům, svobodu, dobré zdraví, společenské uznání, vzdělání nebo duševní vytrvalost, nedostaneme na počkání. Bez vynaloženého úsilí a motivace bychom dané věci, po které toužíme, nikdy nedosáhli. Často je naší motivací právě změna.

Změny jsou přirozené, ať už je očekáváme nebo ne. A často nás překvapí. Nové myšlenky a názory nás však dovedou k novému způsobu chování. Když změníme to, čemu věříme, změníme rovněž to, co děláme.

Můžeme věřit, že nám změna uškodí a můžeme se ji bránit. Nebo můžeme uvěřit, že nám přijetí pomůže změnu přivítat. Vše závisí na tom, čemu věříme. Určitý stupeň strachu je nutný, protože nás chrání před skutečným nebezpečím. Náš strach při změnách je však většinou iracionální a brání nám v tom, abychom se přizpůsobili, když je to nutné. Nebojme se dobrodružství a vykročme vstříc změnám!

Mám ukončit nefungující vztah (manželství) a hledat změnu? Nebo změnit způsob chování, které zapříčinilo tuhle situaci? Začněte přemýšlet jednodušeji a lépe. Díky tomu můžete vybudovat nový vztah se stejným partnerem.

Jsem nespokojená v práci? Místo hledání nového zaměstnání bych měla pomáhat své firmě, aby se změnila. Kdybych to dělala, pokusila se o to, pravděpodobně bych dneska měla vysněnou práci, která mě naplňuje.

Po čem toužíte vy? Co si opravdu přejete? O čem sníte a máte hluboko v srdci? A co vám brání jít si za tím? Je to strach, obava.

To, čeho se bojíme, není opravdu tak špatné jako to, co si představujeme. Strach, kterému dovolíme, aby ochromil naši mysl, je horší než skutečně existující situace, které nastanou.

Cítíme se nejlépe, když kráčíme vpřed. Vykročte novým směrem. Vykročte naproti změně. Uvolněte se a důvěřujte tomu, co na vás čeká i přesto, že nevíte, co to je. Když překonáte strach, osvobodíte se. Jakákoliv radostná představa z něčeho, co hledáte, vás k tomu dovede.

Čím dříve se vzdáte starého života, tím dříve najdete nový.

Nejrychlejší způsob, jak se změnit, je smát se vlastní hlouposti – pak se můžeme od všeho osvobodit a nastoupit na nový směr.

Jak tedy reagovat na změny:

  • Můžeme být pružnější a rozhodovat se rychleji.
  • Nemusíme všechno komplikovat a mít zbytečné obavy.
  • Přizpůsobujme se rychleji.
  • Největší překážku máme sami v sobě a nic se nezlepší, dokud se nezměníme my sami!

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa