Jak efektivně pracovat v době, kdy všichni usilují o vaši pozornost?

8. 11. 2022

Umíte se soustředit? Pracovat na projektu bez (sebe)vyrušování?

Jak často odbíháte od práce k aktivitám, které vás zbytečně rozptylují? Množství technologií kolem nás vytvářejí v dnešní době ideální podmínky pro nesoustředěnost.

Někdo volá, pípne SMS, přijde zpráva přes chat, notifikace ze sociálních sítí, každou chvilku nějaký e-mail nebo ještě rychlá poznámka do kalendáře v mobilu. Pak zkontrolovat internet banking, oběd dcery ve škole či polohu právě nacházejícího se dítěte, které v této době mělo odejít ze školy. Vždyť je to jen minutka.

A na home office? Pustím pračku, vyložím myčku, při třídění prádla přemýšlím nad seznamem na nákup v potravinách, je třeba jít dědečkovi vybrat léky do lékárny a je na čase pouvažovat nad vánočními dárky.

Upřímně, kdo se našel alespoň v jednom uvedeném příkladu? Mít sebedisciplínu je náročné a chce to praxi a odhodlání. Je třeba věnovat čas hledání způsobu, který vyhovuje právě vaší osobnosti.

Já například mám mobilní telefon v tichém režimu. Nejlépe se soustředím brzy ráno nebo pozdě v noci, kdy je všude ticho (doma všichni už spí a v práci ještě není žádný kolega). A podle toho si plánuji aktivity, na které potřebuji maximální soustředění a čas. Telefonáty, podcasty či výuku angličtiny se snažím vyřídit během řízení. Naučila jsem se rozplánovat čas tak, abych byla efektivní v osobním i pracovním životě. Seznamy na nákup píšeme přeběžně celá rodina, poznámky v kalendáři u mě fungují jako druhá paměť. 😊

Věděli jste, že 20 minut je čas, který prý potřebujeme k tomu, abychom se zpět vrátili do stavu soustředění, pokud se necháme vyrušit či rozptýlit?

Nedostatek koncentrace nám může zničit naši schopnost pracovat a učit se efektivně. Děláme hloupé chyby, kvůli přerušení toku myšlenek jsme pomalejší, některé činnosti opakujeme vícekrát a následně spěcháme, protože máme nedostatek času na dokončení úkolu.

Lidé, kteří se dokáží soustředit, dosahují lepších výsledků v učení, v práci, což přímo ovlivňuje i jejich celkovou spokojenost v životě.

A jak to máte vy? Necháte se jen tak vyrušit? Jak fungujete a co vám pomáhá k soustředění se? Máte k tomu svůj zaručený recept?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa