GitHub vs. GitLab

25. 11. 2018

Git, GitHub, GitLab … jaký je mezi nimi rozdíl?

Git je nástroj, software pro správu verzí navržený speciálně pro sledování změn provedených v souborech v průběhu času. Tento nejpopulárnější systém řízení verzí se používá k zajištění plynulého a efektivního workflow pro vývoj softwaru prostřednictvím repozitářů Git.

GitHub a GitLab jsou webové repozitáře Git, centrální místo pro vývojáře k ukládání, sdílení, testování a spolupráci na webových projektech. Pojďme si GitHub a GitLab představit blíže a vzájemně je porovnat.

GitHub

GitHub byl spuštěn v roce 2008 a jedná se o nejznámější server pro hosting open source projektů verzovaných v Gitu. Nabízí bezplatné služby pro open source projekty, které jsou přístupné veřejnosti, a placené úrovně pro soukromé projekty. V roce 2018 koupila tento největší repozitář kódů na světě společnost Microsoft.
GitHub umožňuje uživatelům vytvářet, sdílet a přispívat k projektům s otevřeným zdrojovým kódem napsaným ve více než 300 jedinečných programovacích jazycích. Je to ústřední místo, kde můžete vytvářet software a spolupracovat na milionech open source projektů společně jako tým a sdílet nápady pro lepší workflow vývoje softwaru. Své projekty na něm hostují velké společnosti (např. Google, Apple, Amazon).

GitLab

V roce 2011 byl spuštěn GitLab, webový správce repozitářů Git vyvinutý společností GitLab Inc. Jedná se o jednoduchý, ale moderní a plně vybavený server Git používaný většími organizacemi (např. Sony, IBM, Alibaba, NASA). GitLab je na rozdíl od GitHub zdarma a open source. Pokud ale chcete získat přístup k dalším funkcím, budete muset přejít na placenou verzi od 4$ za uživatele za měsíc.
GitLab je hodně podobný GitHub, ale má navíc další funkce, jako je snadný import z jiných populárních repozitářů Git (GitHub, Google Code, Bitbucket atd.).

GitHub  GitLab
The most popular web-based hosting service for Git repositories GitLab has everything GitHub has, but whit extra features and increased control over repositories.
It does not offer detailed documentation for the common Git repositories. It offers a detailed documentation for the common Git repositories on how to export/import data.
It offers an easy-to-use, intuitive UI for project management. It offers more convenient UI allowing users to access everything from one screen.
It offers various third-party integrations for continuous integration and continuous delivery work. It offers its very own CI/CD which comes pre-built meaning users do not have to install it separately.
GitHub has GitHub Enterprise and GitHub.com. GitLab has GitLab CE (open source) and GitLab EE (enterprise), along with GitLab.com (GitLab CE hosted and managed by company).
It is not open source but can host open source projects. The GitLab Community Edition is free and open sourced.

 

Jak GitHub, tak GitLab jsou dvě nejoblíbenější a nejpoužívanější hostingové služby. Rozhodnutí, zda pro vaše open source programovací projekty použít GitHub nebo GitLab závisí na konkrétních cílech, kterých chcete dosáhnout.

Zdroj: Differencebetween.net

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa