Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.

Rozumím

Kód školení: PSPO

Professional Scrum Product Owner™

Být profesionálním Product Owner zahrnuje více než jen psaní požadavků nebo správu Product Backlog. Product Owners musí mít konkrétní znalosti o všech aspektech správy produktů, včetně, ale nejen o vlastnictví produktu, které zvyšuje hodnotu jejich produktů.

Professional Scrum Product OwnerTM(PSPO) je dvoudenní kurz, který se zaměřuje na všechny tyto oblasti, aby studenty naučil, jak maximalizovat hodnotu produktů a systémů. PSPO je špičkový kurz pro Product Owners, Agile product managers a kohokoli, kdo je zodpovědný za úspěch produktu na trhu. V tomto kurzu budou studenti rozvíjet a upevňovat své znalosti o tom, že jsou Product Owner, prostřednictvím výuky a týmových cvičení. Rozsah agendy při poskytování úspěšného produktu bude z agilního pohledu jasnější. Metriky jsou určeny ke sledování tvorby hodnoty a úspěšného dodání produktu na trh.

Součástí kurzu je také bezplatný pokus o celosvětově uznávanou certifikační zkoušku Professional Scrum Product OwnerTM I (PSPO I).

Obsah školení

Over the 2 days, students will develop and solidify their knowledge of being a Product Owner through instruction and team-based exercises. The breadth of the role’s responsibilities in delivering a successful product will become more clear from an Agile perspective. Metrics are identified to track the creation of value and the successful delivery of the product to the marketplace.

The PSPO course is much more than just a set of slides and an instructor. In this course, students work on real-life cases with other classmates together as a team. This course is made up of discussions and hands-on exercises.

 

Certification

All participants completing the PSPO course receive one password to take the PSPO I assessment. PSPO class participants who attempt the PSPO I assessment within 14 days of receiving their free password and do not score at least 85% will be granted a 2nd attempt at no additional cost.

 

Why course from Scrum.org

Professional Scrum Trainers are professionals licensed by Scrum.org, a training and certification organization founded by Ken Schwaber, co-author of Scrum. They are skilled in software development and/or product management. They are experts in Scrum and have extensive experience applying, leading, teaching, and coaching it. They have been servant-leaders at an organizational level. They are active in local agile and software development communities, as well as the broader global agile and Scrum movements.

Training materials are created and supervised by Ken Schwaber himself and maintained and constantly improved by the whole community of around 300 Professional Scrum Trainers across the world. Every trainer brings their own style and experience, but all trainers use the same materials to deliver consistent experience.

 

Our trainer

The course is taught by lecturer Magdalena Firlit, who was accredited by Scrum.org as a Professional Scrum Trainer. She also acts as a consultant for agile transformation, coach, mentor, life and business coach, university lecturer.

She has many years of professional experience in companies that have shown an agile way. Her specialization is agile transformation.

Cena školení

28.000,- Kč bez DPH
33.880,- Kč s DPH

Termíny školení

Momentálně nejsou vypsané žádné termíny kurzu. Napište nám o termín.

Virtuální kurz

Datum Jazyk kurzu Délka kurzu
24. ledna 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
21. března 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
16. května 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
11. července 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
19. září 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
7. listopadu 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
12. prosince 2022 Angličtina 2 dny Registrovat

Alternativní termín

Nevyhovuje vám žádný z navrhovaných termínů? Napište nám o vypsání alternativního termínu.

Kontaktujte nás