Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.

Rozumím

Kód školení: PALE

Professional Agile Leadership Essentials™

Professional Agile Leadership Essentials™ (PAL-E) je dvoudenní praktický workshop, který využívá kombinaci instrukcí a praktických cvičení, aby pomohl manažerům a dalším vůdcům, kteří pracují přímo s agilními týmy, pochopit, jak nejlépe podporovat, vést, a trénovat své týmy, aby zlepšili své agilní schopnosti.

Workshop poskytuje základ pro roli vůdců při vytváření podmínek pro úspěšnou agilní transformaci. Vůdci a manažeři jsou kritičtí aktivisté, kteří pomáhají jejich organizacím být úspěšnými, ale role vůdců a manažerů v agilní organizaci se může docela lišit od toho, na co jsou zvyklí.

Obsah školení

Who should attend?

Becoming an agile organization is a profound transformation that requires senior leaders, middle managers, and agile team members to change the way that they organize their work, manage that work, and measure the results of the work. Agile teams cannot do this on their own; they need help from the entire organization.

 

Topics

To succeed in a changing world, organizations need to become more agile, more responsive to customer needs and market changes. This workshop will equip leaders and managers to help their organizations change by providing participants with:

  • An understanding of how agility can help you improve your organization's performance.
  • An understanding of how you, as a manager or leader, can help your organization achieve the benefits of agility.
  • An understanding of how culture and values influence your organization's ability to reap the benefits of agility.
  • Practical skills for helping to guide and coach agile teams, and to help them remove impediments.
  • An understanding of how to measure the benefits and impacts of agility in your organization.

 

Certification

All participants completing the Professional Agile Leadership - Essentials course will receive a password to attempt the Professional Agile Leadership I (PAL I) certification assessment. PAL-E class participants who attempt the PAL I assessment within 14 days of receiving their free password and do not score at least 85% will be granted a 2nd attempt at no additional cost.

 

Professional Agile Leadership Essentials™ Training

You will understand where and how agility can help your organization improve, by addressing challenges you can solve in no other way. You will also understand how agile teams work and what you, as a manager or leader, can do to help them to improve. You will also be able to quantify the benefits of improving the agility of your organization through concrete measures.

This class can be delivered on-site, in a specific organization, to help its leaders understand their important role in transforming their organization, or in a public class setting.

 

Why course from Scrum.org

Professional Scrum Trainers are professionals licensed by Scrum.org, a training and certification organization founded by Ken Schwaber, co-author of Scrum. They are skilled in software development and/or product management. They are experts in Scrum and have extensive experience applying, leading, teaching, and coaching it. They have been servant-leaders at an organizational level. They are active in local agile and software development communities, as well as the broader global agile and Scrum movements.

Training materials are created and supervised by Ken Schwaber himself and maintained and constantly improved by the whole community of around 300 Professional Scrum Trainers across the world. Every trainer brings their own style and experience, but all trainers use the same materials to deliver consistent experience.

 

Our trainer

The course is taught by lecturer Magdalena Firlit, who was accredited by Scrum.org as a Professional Scrum Trainer. She also acts as a consultant for agile transformation, coach, mentor, life and business coach, university lecturer.

She has many years of professional experience in companies that have shown an agile way. Her specialization is agile transformation.

Cena školení

28.000,- Kč bez DPH
33.880,- Kč s DPH

Termíny školení

Momentálně nejsou vypsané žádné termíny kurzu. Napište nám o termín.

Virtuální kurz

Datum Jazyk kurzu Délka kurzu
17. února 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
7. března 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
2. května 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
23. května 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
11. července 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
5. září 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
19. září 2022 Angličtina 2 dny Registrovat
7. listopadu 2022 Angličtina 2 dny Registrovat

Alternativní termín

Nevyhovuje vám žádný z navrhovaných termínů? Napište nám o vypsání alternativního termínu.

Kontaktujte nás