Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.

Rozumím

Kód školení: DEVES

DevOps Simulation

Simulace DevOps je interaktivní osobní workshop, který demonstruje obchodní hodnotu a pozitivní dopad přístupu DevOps. Pomáhá urychlit adopci DevOps v celém podniku a zároveň úspěšně proměnit odpůrce DevOps na obhájce. DevOps pomáhá jasné komunikaci a vytváří sdílené porozumění a odhodlání mezi pracovníky Vývoje a Provozu, aby pracovali jako vysoce výkonný tým.

Obsah školení

The G2G3 DevOps simulation is suitable for:

  • Executive buy-in to DevOps initiatives
  • Engaging Development Teams
  • Engaging those involved in Service, Process & Integration roles
  • Engaging Operations
  • Engaging the wider business
  • For tool and services vendors promoting DevOps solution

ROUND 1 - CHAOS

Participants are quickly immersed into a real life complex application development scenario. Chaos ensues, with poor communication and a lack of collaboration resulting in poor business results, higher development costs, longer testing times and more. As a result, opportunities are lost and revenues are negatively impacted.

Following the first round, a review is facilitated to identify the issues and to discuss how a DevOps approach could drive improvement.

ROUND 2 - IMPROVED

Round 2 builds upon the learning outcomes from the previous round and introduces processes such as Service Virtualization, Minimum Viable Product iterations, Fail Faster and more. This drives maturity and empowers the teams towards automation, building a more collaborative culture, and ultimately improved business results.

ROUND 3 - OPTIMIZED

Building on the learning outcomes of Round 1 and 2, participants learn that instilling a DevOps culture is key to achieving operational excellence. Participants experience a pronounced shift in the reduction of development times and the number of errors each application had before reaching operations. Through collaboration, streamlining, automation and repeatable practices, participants realize improved ROI and optimized business results.

Video

Cena školení

12.300,- Kč bez DPH
14.883,- Kč s DPH

Termíny školení

Datum Garantovaný Lokalita Jazyk kurzu Délka kurzu
12. dubna 2022 - Praha Čeština 1 den Registrovat
16. června 2022 - Praha Čeština 1 den Registrovat
16. září 2022 - Praha Čeština 1 den Registrovat
3. listopadu 2022 - Praha Čeština 1 den Registrovat

Virtuální kurz

Datum Jazyk kurzu Délka kurzu
Virtuální kurz Angličtina 1 den Registrovat

Alternativní termín

Nevyhovuje vám žádný z navrhovaných termínů? Napište nám o vypsání alternativního termínu.

Kontaktujte nás