24. 8. 2022
Máme svobodu ve využívání digitálních technologií. Pohybujeme se v online prostoru bez omezení, sdílíme své názory, geografickou polohu, fotografie, soukromí. Smartphone nám nahradil hodinky, kalendář, platební karty. Umožňuje nám být ve spojení s kýmkoli a mít po ruce vždy aktuální informace. Máme přehled. Ale jsme připraveni také na rizika a následky, které přináší tato digitální doba? Jaké chyby děláme? A na co si nedáváme pozor?
Podívejme se na 5 nejčastějších bezpečnostních chyb, které děláme všichni bez ohledu na to, jestli jsme žena nebo muž.
Jak dobře znáte nástrahy, které vás ve světě technologií čekají? Přemýšlíte nad tím kam klikáte? Jaké linky otevíráte?
Ztráta dat, osobních informací či fotek nebo odcizení přístupu k internetovému bankovnictví může postihnout každého z nás. A opravdu nemusíte být celebritou, abyste pro útok byli zajímavým cílem.
E-mailové účty, přístupy na sociální sítě, elektronické bankovnictví, přístup do elektronické žákovské knížky dítěte. Všude je třeba si nastavit heslo. Přitom vytvořit to, které bude silné a zároveň bezpečné, není nic složitého. Abyste si je nemuseli všechny pamatovat, postačí vám mít kvalitního správce hesel.
Jak dobře rozumíte e-mailům a zprávám, které vám přijdou, ještě před tím než kliknete na přílohu či odkaz v jeho obsahu? Nedůvěřujte podvodným zprávám či e-mailům, které vypadají nedůvěryhodně, případně slibují až velmi pozitivní zprávy („jen jeden klik vás dělí od výhry“ a jiné online podvody).
Na dovolených, na letišti, v saloncích, na hotelech, v kavárnách, v restauracích se automaticky přihlašujeme na free wifi. Veřejné připojení k internetu je sice komfortní, ale nezabezpečené připojení nese svá rizika. Připojujte se proto jen k hotspotům, které jsou zabezpečeny heslem.
Mobilní zařízení, notebook či počítač bez uzamčení a bez dozoru? Obrovská chyba! Proč? Právě touto situací se vystavujete riziku úniku soukromých dat, či odcizení. Zkopírování dat z disku, odcizení citlivých informací, fotek či videí umí nadělat vážné problémy a znepříjemnit život. Stačí přitom stisknout pár kláves či nastavit automatické uzamčení obrazovky.
Podle slov lektora na IT gramotnost Lukáše Bardy pohlaví při ostražitosti v online prostoru není určující. Chyby v digi bezpečnosti děláme všichni stejně. Doporučuji vám navštívit některý z kurzů od Lukáše, aby vám digitální technologie nepřerostly přes hlavu. Zažijete pár AHA momentů a zaručeně se inspirujete jeho tipy, které následně aplikujete.
Jak jste na tom s technologiemi a bezpečností v online prostoru vy? A pokud jste rodiče, komunikujete se svými dětmi všechny nástrahy, které je mohou ve světě technologií potkat?
Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings
12. 11. 2024