4 tipy, jak nejlépe vzdělávat a rozvíjet naše děti

29. 9. 2022

Všichni chceme pro naše děti to nejlepší. K tomu, abychom se k tomu přiblížili, stačí někdy změnit opravdu maličkosti. Děti se totiž odmalička učí jednoduchým pozorováním, a tak jsem si pro vás připravila 4 tipy, jak k nim nejlépe přistupovat v oblasti vzdělávání a rozvoje.

Buďme vzorem

Naši potomci mají tendenci napodobovat chování a zvyky nás, rodičů. A tak pokud chcete pomoci vašim dětem v jejich vzdělávání, musíte začít sami u sebe. Děti rády chodí se všemi otázkami nejprve za svými rodiči. Pokud máte bohaté znalosti a dokážete jim téměř na vše odpovědět, budou k vám vzhlížet a budou mít touhu být vzdělání jako vy.

Když si budete pravidelně číst, tak je větší šance, že si váš syn nebo dcera bude chtít číst s vámi. A tak buďte jednoduše vzorem. Nemůžete totiž po dětech chtít něco, co sami neděláte.

Aktivně naslouchejme

Co vaše děti baví, zajímá, jaké mají sny? Když jim budete naslouchat a hledat odpovědi na tyto (a mnohé další) otázky, bude pro vás mnohem jednodušší najít dětem motivaci, kterou častokrát potřebují. Proč by měly dělat úkoly, proč by se měly učit všechny hlavní města? Abyste s nimi našli odpověď na tyto otázky, musíte jim dát správný důvod (motivaci).

Vzdělávejme hrou

Vše jde jednodušeji hravou formou. A to nejen u dětí. Dokazuje to gamifikace, která se stává čím dál více populárnější. Jedná se o techniku, která se snaží zvyšovat zájem lidí pomocí užívání herních prostředků, designů, myšlení a principů v neherních oblastech.

Pokuste se vymyslet, jak dětem z rutiny udělat hru. Například v počítačových hrách získává hráč za splnění úkolu novou, lepší úroveň. Mohlo by toto fungovat i jinde?

Výběr školy je důležitý

Výběr školy rozhodně neberte na lehkou váhu. Využijte možnosti dnů otevřených dveří a zkuste si zjistit od ostatních rodičů, jak jsou zde jejich děti spokojené. Vybrat tu správnou školu není jednoduchý úkol ani pro rodiče, ani pro děti. Proto se nebojte využít i služeb odborníků a psychologů, kteří vám s tímto rozhodnutím mohou pomoci. Myslete však v první řadě na to, že jde o vaše dítě, ne o vás. Vaše zkušenosti se mohou lišit od těch, které získají vaše děti. Zkušenost je totiž nepřenosná.

Pokud bych celý článek měla shrnout – nejdůležitější je svým dětem věnovat čas, což není vždy jednoduché. Když mu ale budete naslouchat a přemýšlet o tom, co říká, můžete mu velmi pomoci.

U nás doma si hodně povídáme. Odpovídáme na otázky, které jsou nám položeny, pravdivě. Vysvětlujeme a ptáme se na názor našich dětí. Podporujeme je a snažíme se jim dát tolik volnosti, aby mohly najít svou vlastní cestu. Jsme tady pro ně, když potřebují podporu a oporu. Objímáme se a říkáme si “miluji tě”.

A jak to máte doma nastavené vy?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa