4 tipy, jak být kreativní a přicházet na ty nejlepší nápady

26. 10. 2022

Když tvoříte jakékoliv kreativní dílo, tak ta nejobtížnější část je bezpochyby začít. Potřebujete nějaký nápad, jak to celé uchopit. Ale kde se tady ty nápady berou a jak docílit toho, abychom jich měli vždy dostatek?

Inspirovat se není žádná ostuda

V první řadě si musíme uvědomit jednu velmi důležitou skutečnost. Nic není originální – všechna tvůrčí práce vychází z toho, co už tu je. Zbavte se zoufalé snahy být naprosto originální, nevytvářejte něco z ničeho a raději se inspirujte svými vzory. Každá nová myšlenka je jen úpravou nebo smícháním jedné nebo více starších myšlenek. Tím nemyslím, abyste bezmyšlenkovitě kopírovali cizí práci, ale převezměte otěže nad dílem ostatních tam, kde oni skončili.

Vaše hlava pracuje nonstop

Každému z nás projde hlavou 60 000 myšlenek. Nenechávejte tyto myšlenky jen tak plynout a pokud vás nějaká zaujme, tak si ji poznamenejte. Mějte místo, kde všechny nápady shromažďujete. Ať už jde o deníček nebo telefon, důležité je si je poznamenat a hlavně se k ni vracet.

Stanovte si určitý čas, kdy si všechny myšlenky v klidu projdete znovu. S odstupem času možná lépe odhadnete, které myšlenky má smysl dále zpracovávat a které ne. Můžete to také s někým prokonzultovat. Každopádně nemějte strach, že se ztrapníte. Ty nejlepší nápady bývají trochu „mimo“.

Rozhýbejte se

Neseďte jen strnule u počítače, rozhýbejte se, dejte tělo do pohybu a zkuste práci rukama. Počítač je skvělým místem k učesání vašich myšlenek, ale kreativitě už tolik nepomáhá. Vezměte si tužku do ruky, skicák a čmárejte si, vystřihujte. Můžete se také vydat na procházku do lesa. Zaručeně budete přemýšlet jinak než v kanceláři, ve které trávíte denně spoustu času. Jakmile vás něco napadne, přesuňte se k počítači a rozpracujte myšlenku dále.

Pusťte se do toho!

Přiznejme si, že kreativita je zkrátka poctivá práce. A stejně jako u jiné práce ji můžeme odkládat s pocitem, že dnes se na to necítíme. Najděte si čas a místo, které vám nejvíce vyhovuje. Moje kreativní chvíle přicházi v noci, když všichni spí a je doma ticho a klid. V tu chvíli si připravím svůj oblíbený čaj a najednou vše funguje, jak má.

Myslete na to, že kreativita je proces, který bychom si měli alespoň rámcově rozplánovat a tohoto plánu se držet. Důležité je se do toho pustit a postupovat k cíli, i když to bude po malých krůčcích.

A jak vnímáte kreativitu vy? Co vám osobně nejvíce pomáhá zůstat kreativní a kdy přicházíte na ty nejlepší myšlenky?

Autorka: Anna Beňadiková, Operations Manager v EDU Trainings

Podobné články

Platební brána ComGate Logo MasterCard Logo Visa