Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.
Medzi najvyhľadávanejšie programovacie jazyky na dnešnom trhu práce patria Java, C#, C ++, Objective-C, PHP, Python, Perl, Ruby a ASP.NET. HTML, CSS a JavaScript sú základné stavebné kameňe pre World Wide Web, takže aj keď nie sú technicky programovacie jazyky, patria medzi neodmysliteľné zručnosti pre ktoréhokoľvek programátora.
Přednáška se zabývá zoufalými situacemi, kdy potřebujete přehledně programovat v prostředí bash. Pro psaní přehlednějšího kódu jsou k dispozici skripty, aliasy a funkce. Pro psaní nepřehlednějšího kódu pak příkaz eval (evil?). Těmto konstrukcím a jejich použití je věnována tato přednáška. Pokročilí uživatelé se dozví, jak se vypořádat s neexistencí výstupní hodnoty funkce nebo s parametry volanými odkazem.
Výuka je v ideálním případě obohacující i pro vyučujícího. Na tomto workshopu se seznámíte s některými záludnostmi shellu a dalších nástrojů, na které jsem narazil při výuce.
Tématem přednášky bude shrnutí používání rour (pipe) v shellu (konkrétně v bash). Začneme u standardních vstupů ve výstupů procesu a jejich přesměrování (pro začátečníky). Skončíme pak u substitucí procesů, pojmenovaných rour a u koprocesů (pro pokročilé).
Bash nabízí celou řadu možností, jak si jej přizpůsobit. Od proměnných přes nastavení (set) až k volbám (shopt) a funkcím. Některá nastavení jsou užitečná při interaktivní práci, jiná zase při skriptování. Přednáška se zabývá těmito možnostmi a jejich použitím v konfiguračních souborech.
Přednáška se bude snažit odpovědět na časté dotazy k shellu (bash): - Co je špatného na příkazu echo? - Je možné obnovit soubor, pokud již existuje už jenom otevřený file descriptor? - Je možné skript zkompilovat? - Jak je možné přizpůsobit bash? - Jak naskriptovat změnu/zadání hesla programům, které ignorují stdin (např. telnet, passwd)? - Jak pracovat s XML nebo JSON daty? - Je možné sledovat události na FS? - Jak definovat a pracovat s polem (jak jej kopírovat)? - Lze zpracovat zvlášť stdout i stderr pomocí roury?
Přepínače a argumenty v shell skriptech. Struktura parametrů při volání skriptu, typy přepínačů a jejich zpracování, zpracování libovolného počtu argumentů. Typické problémy parametrizace skriptů a jejich řešení v shellu.
Představení SW pro úpravu fotek Darktable. Praktická ukázka jeho použití spolu s vysvětlením některých základních pojmů, které je dobré znát při úpravě fotek (např. expozice, Lab, histogram, bitová hloubka, RAW/JPEG, EXIF, kontrast, jas, sytost).
Znak ! hraje v shellu (bash) poměrně velké množství různých rolí (např. historie, skripty, proměnné, logické a regulární výrazy, (rozšířený) globbing, návratový kód. Přednáška bude zaměřená na tyto různé aspekty shellu, především ve vztahu k tomuto znaku.